Makaleler

Çelik Fabrikalarının Gazlarından Enerji Üretimi

Yüksek fırınlar'ın ve fabrikanın yüksek enerji talebi nedeniyle, dünya daki enerji kaynaklarını en çok kullanan sektör Demir - çelik sektörüdür. Çinli akademsiyenlerin hesaplamalarına göre Demir Çelik fabrikalarının enerji ihtiyacı 490 Milyon ton kömüre eşdeğer. Yada başka türlü Ülkenin enerji tüketiminin %17 sine eşit.
Makaleler

Yanardağdan jeotermal mümkün mü?

Doğanın en güçlü ve tehlikeli enerji kaynaklarından birini dizginlemek ve onun üzerinden enerji üretmek çılgınca bir fikir.
Makaleler

Çöplükten Elektriğe

Çöpten elektrik üretmenin ilk aşamasının doğru bir depolama yaparak gazı bertaraf etmek, daha sonra da doğru bir ayrıştırma yapmak olduğunu anlatan Kantur, bu konularda dünyadaki en iyi teknolojileri kullandıklarını söyledi. Türkiye çöplüklerinde bulunan çöpün yüzde 50'ye yakının organik sulu çöp olduğuna işaret eden Kantur, bu çöpleri bakterilerin parçalamaları için özel depolarda çürütmeye tabi tuttuklarını ve sonucunda metan gazı elde ettiklerini kaydetti.
Makaleler

Doğalgaz Elektrik Üretiminde Motor Tip Jeneratörler mi yoksa Gaz Türbinleri mi kullanılmalı?

Elektrik üretiminde şu anda en hızlı geri dönüşü olan sistemnler Doğalgazdan elektrik üreten motor ve gaz türbinleridir.