RSS

Haberler

Devlet yerli üretim güneş panellerine teşvikler veriyor. Bu teşvikleri avantaja çevirmek için yerli üretim yapan firmalar çalışmaya başladı. Peki, gerçekten yerli paneller avantaj sağlar mı?
Alternatif Enerji Üretene Hibe Desteği -10 Eylül 2012 Pazartesi
ALTERNATİF enerjiye verilen desteklere bir yenisi daha eklendi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, açıkladığı destek programında tarıma dayalı yatırımlarda alternatif enerji kullanılırsa tüzel kişilere 300 bin, gerçek kişilere de 75 bin liraya kadar hibe desteği sağlayacağını duyurdu. Tarımsal ürünlerin işlenme tesisinden, depolanmaya kadar farklı projeleri kapsayan bu destekle, yürürlükte olan lisanssız elektrik yönetmeliğinin beraber uygulamasının yatırımcıya ciddi avantaj getirmesi bekleniyor.
Türkiye'nin Kaç Tane Elektrik Santrali Var? Türkiye'de elektrik santral yatırımları son yıllarda çok hızlı artıyor. Elektrik Üretim AŞ-EÜAŞ verilerine göre sadece 2010 yılı ilk 6 aylık döneminde 57 yeni santral kurulmuş. Ülkenin toplam santral sayısı ise 710 olurken elektrik kurulu gücü de Kurulu güçte 54.756,5 Megawata çıktı.
İstanbul Eyüp’e 1200MW Kombine Çevrim Santrali Kurulacak Uzay Enerji Yatırım Üretim ve Ticaret Anonim Şirketi, İstanbul İli Eyüp İlçesine kurmayı planladığı 1200 MWm / 1140 MWe kurulu gücündeki, doğalgaz yakıtlı, termik – kombine çevrim tipindeki üretim tesisi için EPDK’ya üretim lisansı başvurusunda bulundu. Üretim tesisi uydu resimlerinde yer alan Karadeniz sahilinde Akpınar Köyüne kurulacak.
Lisanssız Elektrik Üretimine İlgi Büyük Vatandaşın evinde kullandığı elektriği kendi üretmesine imkan tanıyan uygulamanın devreye girmesiyle, pek çok dağıtım şirketine başvuru yağmaya başladı. Enerji yetkilileri, Türkiye’de en rahat güneş enerjisinden faydalanılabileceğini vurgularken, “Güneşte en karlısı evine yapmak. Evinde kullandığın elektriği, aldığın fiyattan daha pahalı sisteme satabilme imkanın oluyor” diye konuştu.
Zorlu Enerji İsrail’de Azınlığa Düştü Şirketten KAP’a yapılan açıklamaya göre Zorlu Enerji’nin yüzde 51 ortağı olduğu Ashdod Energy, Ramat Negev Energy ve yüzde 26.24 ortağı olduğu Solad Energy şirketlerinde, diğer ortak olan Edeltech Ltd ile yapılan hisse devirleri sonucu her üç şirkette de Zorlu Enerji’nin hisse oranı yüzde 42.15 oldu. Ashdod Energy ve Ramat Negev Energy şirketlerinin devir bedeli her bir şirket için 434 bin dolar olmak üzere toplamda 868 bin dolar, Solad Energy için ise 868 bin dolar olarak belirlendi. Hisse devirlerinin gerçekleştirilmesinin ardından Ashdod Energy ve Ramat Negev Energy’nin tüm hisseleri, Zorlu Enerji’nin hisselerinin yüzde 42.15'ine sahip olduğu Ezotech Electric’e ne devredildi.
Genel Energy Kuzey Irak’ta Kendi Boru Hattını Yapıyor Çukurova Holding’in patronu Mehmet Emin Karamehmet’in çoğunluk hissesine sahip olduğu Genel Enerji ile İngiliz yatırım şirketi Vallares ortaklığındaki Genel Energy PLC, Kuzey Irak’taki petrol ve doğalgaz işlerini büyütüyor.
Özelleştirme programına hız vermeye çalışan Yunanistan, doğalgaz ve doğalgaz şebekesi için Eylül sonuna kadar bağlayıcı teklifler istiyor ve satış sürecini Aralık ayına kadar tamamlamak istiyor. Uluslararası kreditörlerin güvenini tazelemeye çalışan yeni hükümet, özelleştirme sürecine hız vermekle birlikte çalışmaların Mayıs ve Haziran aylarında yapılan seçimler sebebiyle aksadığını itiraf etti. Siyasi liderlerlerle bir araya gelen bir yetkili, Reuters’a yaptığı açıklamada hükümetin özelleştirme konusundaki öncelikleri arasında bahis şirketi OPAP, eski Atina havalimanı, Korfu ve Rodos adaları ve Atina’daki devlet binaları bulunduğunu söyledi. İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, ‘Özelleştirmelerle gelir sağlamanın yanı sıra ekonomide devletin rolünü de değiştirmeye çalışıyoruz’ dedi ve Rus, İtalyan, ABD’li ve Fransız şirketlerin devlet doğalgaz şirketi DEPA ve doğalgaz şebeke operatörü DESPA ile ilgilendiğini söyledi. Atina yönetimi 2015 yılına kadar 50 milyar Euro’luk özelleştirmede bulunmak istiyordu, ancak programın yavaş başlaması sebebiyle hedef 19 milyar Euro’ya çekilmişti. Özelleştirme programının başındaki isim Kostas Mitropulos, Yunanistan’ın özelleştirmelerden 2012'de sağlayacağı gelirin 300 milyon Euro’yu geçemeyeceğini savunmuş ve hükümetin süreci yavaşlattığını öne sürerek geçtiğimiz ay istifa etmişti. Atina bu yıl özelleştirmelerden 3 milyar Euro gelir sağlamayı hedefliyordu
Amerika merkezli Arex International Inc firması, Türkiye deki ofisini büyütüyor. Arex, firması yöneticileri Türkiye ofisinin bölgedeki müşterilerine daha hızlı hizmet verebilmek için büyüttüklerini ve yeni servis yatırımı yapacaklarını bildirdiler.