Solar ( Güneş ) enerjisi yatırımlarında yerli üretim panel kullanımı

20 Ağustos 2013 Salı

Yenilenebilir enerji yasasıyla yerli üretime bir takım avantajlar sağlandı. Güneş panelleri üretimi de bu avantajlardan yararlanabilecek. Yasaya göre panellerde hangi kısımlar yerli yapılırsa alım fiyatlarında ne kadarlık avantajlar elde edileceği ayrıntılı biçimde sıralandı. Doğal olarak bu avantajlardan yararlanmak isteyen firmalar yerli üretim için harekete geçti.

Yasanın öngördüğü şekilde ne kadar çok parçası aksamı yerli üretime sokulursa alım ücreti o kadar fazla olacaktır.

Yerli üretim güneş panelleri kullanmak bu açıdan bakıldığında avantajlı gözükse de şöyle bir soruya cevap veremiyor: Acaba yapılan üretim ne kadar kaliteli ve en son teknolojiye ne kadar uygun-yakın.

Güneş paneli sektöründe teknoloji son hızla değişiyor. Panellerin ağırlıkları düşerken, üretim kapasiteleri artıyor. 5 sene öncesine göre aynı alana sahip bir panelde üretilen enerji neredeyse 2 katına çıktı ve hızla artıyor.

Bilindiği gibi güneş enerjisi yatırımları uzun sürede kendini amorti edebilen yatırım türüdür. Bu nedenle güneş panellerinden beklenti ve garanti seviyeleri 20-25 yıl arasındadır. Acaba ülkemizde üretilen veya üretilmeye çalışılan güneş panelleri bu ömüre sahip mi, bu ömür süresince verim kaybı olmadan çalışabilecek mi?

Yukarıda da belirttiğim gibi dünya da bu konuda hızlı hatta baş döndürücü bir çalışma var, artık klasik anlamda paneller değil film şeklinde ince paneller üretiliyor. Özellikle Amerika geç kaldığı bu sektörde çok hızlı yatırımlara başladı, hem panel teknolojisi hemde güneşten elektrik üretim sahaları yatırımları hızla artıyor. Burada 500 Milyon Dolar üzerindeki panel fabrikası yatırımları söz konusu ve amaç en az alanda en hafif en yüksek verimli paneller üretmek.

Ülkemizde ise ağrılık malesef eski teknoloji ve neredeyse tamamı Çin de üretilen güneş panellerinde.

Özellikle Lisanssız üretimde sınırın 1 MW a kadar yükseltilmesi, zaten güneş enerjisi yatırımları için yatırım yapılabilecek kapasitelerde olduğundan bundan sonra Milyarlarca Dolar eski teknoloji kullanılan verimi düşük güneş enerjisi yatırımlarına neden olacak gibi gözüküyor.

 

 

Yorumunuzu bırakın
*
*