Rüzgar Türbininin Ötesi

Daha az rüzgarla daha fazla güç üreten, doğaya daha saygılı, taşınması ve kurulumu daha kolay bir rüzgar türbini düşünün; üstelik de evinizin üstüne kurabileceğiniz kadar sessiz ve güvenli…

Daha az rüzgarla daha fazla güç üreten, doğaya daha saygılı, taşınması ve kurulumu daha kolay bir rüzgar türbini düşünün; üstelik de evinizin üstüne kurabileceğiniz kadar sessiz ve güvenli…

Geleneksel rüzgar türbinlerinin dönme eksenleri rüzgara yatay olarak konumlandırılmıştır. Bu yüzden yatay eksenli rüzgar türbini olarak adlandırılırlar. Kanatların konumlarından dolayı tam güç elde edebilmek için rüzgarın esme yönüne doğru yönlenmeleri gerekir.

Dikey eksenli rüzgar türbinlerinde ise kanatların dönme eksenleri rüzgara dik olarak konumlanmıştır. Bu yüzden de rüzgarın esme yönü önemli değildir; rüzgarın yönü ne olursa olsun kanatlardan tam güç elde edilir.  Anlık rüzgar değişimleri ve rüzgarın bina ya da doğal yükseltilere çarpması sonucu oluşan türbilanslar güç kaybına neden olmaz.

Geleneksel rüzgar türbinlerinde en önemli sorun, kanat boylarıdır. Günümüzde modern kompozit materyaller sayesinde  80 metrelik kanatlar yapmak mümkün olmuştur. Şimdiki teknoloji ile kanat boyları ve toplam güç konusunda yakın zamanda çok hızlı bir ilerleme beklemek hayal gibi görünmektedir. Bunun sebebi merkeze bağlı olan ve diğer ucu açıkta kalan bu kanat yapısının beraberinde handikaplarını taşımasıdır;  çünkü kanatların boyu büyüdükçe kırılganlığı ve kontrol edilebilme zorluğu da artmaktadır.

Dikey eksenli türbinlerde ise kanat boyunun artmasıyla ilgili herhangi  bir sorun görünmemektedir. Kanatların dönme çapı ile ilgili benzer bir sorun var gibi görünse de bu sorun kanatla ilgili değil, kanatları tutan çelik ya da benzeri metaryallerle ilgili bir sorundur;  yani 200 x 200 metre boyutlarında bir dikey eksenli rüzgar türbini hayal değildir.

Bunun dışında dikey eksenli rüzgar türbinlerinin bir çok üstün yönü vardır. Maddeler halinde sayacak olursak;

  1. Çok yönlü:  Yönünü rüzgara doğru çevirmek zorunda değildir. Bu yüzden rüzgarın yön    değiştirmelerinde güç kaybı yaşanmaz ve türbülanslardan etkilenmez.
  2. Tez giden:  Başlama hızları daha düşüktür. Toplam üretimleri daha yüksektir.
  3. Ağır başlı:  Rotor devirleri daha düşüktür. Kontrolü kolaydır ve güvenlidir.
  4. Sessiz
  5. Kentli:  Sessiz ve güvenli oluşu nedeniyle yerleşim alanlarında kullanılabilir.
  6. Ayağı yere basan:  Güç üniteleri yere yakın kurulabilir. Bakım kurulum ve işletme maliyetleri daha düşüktür.
  7. Sıkı fıkı:  Birbirlerine yakın kurulabilir. Rüzgar çiftliklerinde aynı alandan daha fazla güç hasat edilir.
  8. Pamuk gibi: Destek yapıları (kule ya da çatı) üzerinde daha az yük oluştururlar.
  9. Esintili: Rüzgar hızı düşük olan bölgeler için özel tasarım yapılabilir. Bu özel tasarım kontrol zorluklarını beraberinde getirmez.
  10. Merhametli:  Doğal yaşam için de daha güvenlidir. Kuşları öldürmez diğer hayvanları korkutmaz.

 

Kağan Tayanç / Balad Enerji

avatar

Site Editörü

Power.gen.tr de Yazar
View Articles

Yorumunuzu bırakın
*