Rüzgar Enerjisinin Avantajları ve Dezavantajları

Rüzgar Enerjisi- Rüzgar Türbinlerinden elektrik üretimi çevreci, düşük maliyetli, garantili yatırım olarak algılanıyor. Doğru mu ? Acaba hiçmi dezavantajı yok? Bunlara kısaca yanıt vermeye çalışacağım:

Rüzgar enerjisinin avantaj ve dezavantajları
Rüzgar Enerjisinin avantaj ve dezavantajları

 

Rüzgar enerjisinin avantajları:

 1. Rüzgar enerjisi yeni bir keşif değil. Kinetik enerjiyi ( Rüzgar) kullanarak mekanik enerji üretmek için bilinen en iyi methoddur. Binlerce yıldan buyana Persler ve daha sonra Romalılar su çekmek ve tahıl öğütmek ( un yapımı) için Yel değirmenlerini kullanıyordu.
 2. Rüzgar enerjisinin yenilenebilir enerji denemesindeki mana, Gezegenimizde devamlı olarak rüzgar üretildiği ve bu enerjinin sonsuz olduğu, insanların bunu sisteme aktararak kullanmasının önünde bir engel olmadığıdır.
 3. Rüzgar enerjisi ucuzdur. Üretici, dağıtım ağı ve kurulum yeri gibi faktörlerder göz önüne alındığında ortalama 4-6 cent/kwh ( USA) aralığında mal edilebiliyor. 
 4. Kömürle elektrik üretimi yerine Rüzgar Enerjsi kullanımı, çevereye salınan gazların azalmasına ve dolayısıyla daha fazla çevreye katkı demektir.
 5. Rüzgar dünyanın her yerinde mevcuttur, belki bazı ülke veya yerler daha fazla rüzgar alır ama genelde her yerde kullanılabilir. Doğal Gaz, petrol, kömür gibi enerji elde etmek için nakli gerekmez, bu nedenle en ücra köşelere bile kurulabilir.
 6. Genel olarak rüzgar çiftlikleri kömür santrallerine göre daha az yer kaplarlar. her ne kadar bazı insanlar Rüzgar Türbinlerine karşı olsalarda evlerinin arkasında bir kömür santrali isteyende kesinlikle olmayacaktır.
 7. Rüzgar türbinleri her ortama uyabilir ve tarım alanlarını, hayvan alanlarını kullanabilir. Rüzgar türbinlerinin tek başına olmasına gerek yoktur, bulunduğu alanı paylaşabilir.
 8. Rüzgar enerjisi, şebekenin olmadığı yerlerde, dağlarda ve üçüncü dünya ülkelerinde kurularak bölgeye elektrik verilmesinde avantaj sağlar.
 9. Rüzgar Türbiinleri sadece Ticari amaçla kullanılmıyor ve kullanılmasıda gerekmiyor, aynı zamanda evlerin ihtiyaçları içinde kullanımı hızla artıyor.

 

Rüzgar Türbinlerinin dezavantajları:

 1. Rüzgar enerjisi kesintisiz veya dengeli bir enerji kaynağı değildir, bu nedenle şebekeye dengesiz bir güç sağlar. Rüzgarın çok kuvvetli estiği bölgelerde ve zamanlarda örneğin Amerika körfez bölgesi gibi kasırgaların çok olduğubölgelerde Türbinler zarar görebilir.
 2. Bazı insanlara göre manzaralarını bozmaktadır. Görüntüleri iyi değildir.
 3. Rüzgar gücü her bölgede ve ülkde aynı değildir. Bu nedenle daha doğru ölçümlerle yapılan rüzgar haritalarına ihtiyaç vardır.
 4. Her ne kadar Devlet sübvansiyonları ( teşvikleri), vergi indirimleri ( Bazı ülkelerde) desteklesede ilk yatırım maliyetibin yüksek oluşu ve yatırım geri dönüşü bir sorundur.
 5. Genelde yerleşim bölgelerinden uzaklarda oluşu şebekeye bağlantı problemini oluşturur.
 6. Rüzgar türbinlerinde üretilen enerjiyi stoklamakiçin akü, hidrojen veya başka sistemelrin kullanılması için daha çok araştırma ve geliştirmeler yapılması gerekiyor.
 7. Bazı çevreciler büyük kapasiteli Rüzgar Türbinlerinin, göçmen kuşların uçuş yollarını değiştireceğini düşünüyorlar.
 8. Rüzgar türbini türüne bağlı olarak oluşan gürültü nedenyle yakınlarında yaşamak veya çalışma zorluğu bir faktör olabilir.
 9. Rüzgar enerjisi ile elektrik üretim maliyetleri düşsede halen fosil kaynaklı yakıtlarla üretimin düşük maliyelerine göre bir avantaj elde etmiş değil.
 10. Büyük kapasiteli rüzgar santrallai 2-3 km çevresindeki alanda TV sinyallerinin bozulmasına neden olabilir

Yukarıda saydığım 10 en avantajlı ve dezavantajlı yönlerine bakarak, Rüzgar enerjisinin size, ailenize ve çevrenize yararlı mı zaralı mı olduğuna siz karar verecesiniz.

 

 

 

 

 

 

avatar

Site Editörü

Power.gen.tr de Yazar
View Articles

Yorumunuzu bırakın
*
Benzer İçerikler