PiezoEektrik

Piezoelektrik Malzemeler her geçen gün artan alternatif enerji kaynaklarına çözüm olarak getirilmiş yeni bir malzeme türüdür. Üzerine düşen basınca bağlı olarak gerilim üreten SIO2 bileşikten oluşan bu malzeme aynı şekilde elektrik uygulandığında ise titreşim meydana getirmektedir.

      Piezoelektrik Malzemeler her geçen gün artan alternatif enerji kaynaklarına çözüm olarak getirilmiş yeni bir malzeme türüdür. Üzerine düşen basınca bağlı olarak gerilim üreten SIO2 bileşikten oluşan bu malzeme aynı şekilde elektrik uygulandığında ise titreşim meydana getirmektedir. Baskı uygulanması ya da esnetilmesi sonucu oluşan kutuplaşma ile kendi enerjilerini üretebileceği gibi ayrıca ayak ve vücut hareketlerinden elektriğin üretebileceği ve böylece kendini ısıtan kıyafetlerin ortaya çıkması öngörülmektedir. Yada ısı ve titreşim olarak kaybedilen enerjinin bir bölümünü dönüştürerek kendi enerjisini üreten otomobiller yapılabileceği, güdümlü nano ilaç taşıyıcı sistemleri ile kendi enerjisini üreten küçük ilaç kapsüllerini ürettikleri enerjiyi kullanarak vucutta istedikleri yere yollayabileceklerini tahmin edilmektedir.

ayakkabıdan elektrik üretilmesi

 

        Piezoelektriğin ilk uygulama alanları ise piezoelektrik ultrasonik dönüştürücüler ve quartz saatler olmuştur. Piezoelektriğin günlük kullanımına örnek olarak arabalarımızın airbaglerini gösterebiliriz.Piezoelektrik materyal çarpma etkisiyle elektrik sinyalleri göndererek airbaglerin çalışmasını sağlar. Piezoelektrik sadece iletken olmayan materyaller üzerinde etkilidir. Bunlara örnek olarak seramikler ve kristallerdir. En verimli ve bilinen piezoelektrik materyal quartzdır. (SiO2) Günümüzde piezoelektriğin kullanım alanı sınırlı olsa da yakın bir gelecekte yürüyerek cep telefonlarımızı, ipodlarımızı şarj etmemiz mümkün hale gelecek.

 

 

avatar

Site Editörü

Power.gen.tr de Yazar
View Articles

Yorumunuzu bırakın
*
Benzer İçerikler