Dizel Jeneratör Doğalgaz Dönüşümü

Dizel Jeneratörlerin Doğalgaz Çevrimi Yapılarak aynı anda Doğalgazla da çalışabilir olmasına Çift Sistem veya Bi-Fuel adı verilir. Dizel Jeneratörler Doğalgaza çevrildikten sonra verim alınabilir mi?

Doğal gaz kullanımının yaygın olduğu Ülkemizde, Doğalgazlı jeneratörlerin kullanılması aynı oranda gelişmiş değildir. Bunun en önemli nedenlerinden birincisi Doğal gaz jeneratörlerinin fiyatlarının Dizel Jeneratörlerle kıyaslandığında çok pahalı olmasıdır. Kullanmakta olduğu Dizel jeneratörü olanların ise bunu değerlendirip, yeni bir Doğalgazlı jeneratör alması ise çok daha masraflı bir yatırımdır.

Bu nedenle dünya da yaygın olarak Dizel Jeneratörlerin Doğalgazla da çalışacak şekile dönüştürülmesi hızla büyüyen bir sektör olarak göze çarpmaktadır.

Doğalgaz çevrim sistemleri konusunda dünyanın en  büyüklernden olan Hollanda da kurulu Arex Interantional BV firması yeni açtığı Türkiye ofisi kanalıyla ürünlerini pazarlamaya başalmıştır.

Amerika da üretilen bu çevrim sistemleriyle Jeneratörde herhangi bir değişiklik yapmadan monte edilen bir kit ile 10 kw dan 3 MW a kadar Dizel veya Fuel kullanan jeneratörleri çift sisteme çevirmek çok ekonomik ve iyi bir çözüm olmaktadır.

Bu sistem sayesinde ilk başlangıcını Dizel yakıtla yapan jeneratör, belirli bir ısıya geldikten sonra ister %100 Doğalgazla isterseniz %100 Dizel olarak çalışmaya devam eder. Geçişler tamamen otomatik olarak gerçekleştiğinden yakıttaki azalma veya kötü  gaz kullanımından doğan vuruntularda meydana gelmez.

Avantajları:

- Devamlı ve kesintisiz yakıt kaynağı olan Doğalgazla çalışabilirsiniz. Bu sayede Dizel yakıtı fazla miktarda stoklamak yükünden ve yerinden kazanırsınız.

- Doğalgaz fiyatının ucuz olmasından dolayı ürettiğiniz elektriğin maliyeti çok ciddi oranlarda düşer.

- Doğalgazın Dizele göre daha temiz olmasından dolayı bakım süreleri ve motor ömrü uzar.

http://www.arexinternational.com

avatar

Site Editörü

Power.gen.tr de Yazar
View Articles

Yorumunuzu bırakın
*
Benzer İçerikler