Biogaz : Elektrik Enerjisi Üretimi İçin Geçerli Bir Alternatif

Dayanıklı ve güvenilir biyogaz, çevresel açıdan sorumlu olmasının yanı sıra uzun vadede önemli tasarruflar da sağlayabilir

Sizden önceki hangi nesiller atık olarak değerlendiriyorsa artık maliyet tasarrufu sağlayan yakıt olarak sayılıyor. Tarım, gıda işleme ve endüstriyel süreçlerden kaynaklanan yan ürün gazları, düşük enerjili Biyogaz yakıtlı jeneratörlere yakıt sağlayan tarımsal biyogaz oluşturmak için yakalanır.

Ve ürettiğiniz enerji tesisiniz için neredeyse bedava enerjidir. Girdi maliyetlerinizi azaltan ve zararlı gazların salınımını azaltan teknolojidir. 

Üstelik, kendi elektriğini üretmek çiftçilerin yüksek maliyetli elektrik kesintileri sırasında operasyonlarını sorunsuz bir şekilde sürdürmelerine yardımcı olur. Biyogaz Jeneratörler, Mandıralardan sera tesislerine kadar  tüm tarımsal uygulamalarınız için güç sağlar.

Dayanıklı ve güvenilir biyogaz, çevresel açıdan sorumlu olmasının yanı sıra uzun vadede önemli tasarruflar da sağlayabilir.

Birçok tarımsal, gıda işleme ve endüstriyel prosesin yan ürünü olarak elde edilen biyogaz, günümüzde motor jeneratörlerinde yakıt kaynağı olarak kullanılmaktadır. Biyogaz kaynaklarından faydalanan tarımsal biyogaz ve endüstriyel biyogaz projeleri şunları sağlar:

  • Doğal olarak oluşan metanın yok edilmesi yoluyla karbon emisyonlarının azaltılması
  • Normalde organik atık suyun arıtılması için kullanılan değerli arazi alanının ıslahı
  • Organik malzemenin ayrışmasından kaynaklanan koku ve haşere sorunlarının giderilmesi

 

Sistem nasıl çalışıyor :

Başlıca metan ve karbondioksitten oluşan tarımsal biyogaz, organik atıkların anaerobik ayrışması yoluyla üretiliyor. Bu atıkların kontrolsüz bir şekilde ayrışmasına ve gazların atmosfere salınmasına izin vermek yerine, kapalı lagün veya yer üstü çelik tank gibi oksijenden yoksun bir ortamda tutuluyor.

Buradan metan çıkarılıyor ve elektrik veya ısı üretmek için jeneratörlerde yakıt olarak kullanılıyor.

Biyogazdaki safsızlıklar ve tutarsızlıklar nedeniyle genellikle ön arıtma gereklidir. Ancak biyogazla çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış bir gaz motorunun kullanılması, ön arıtmaya yapılan yatırım miktarını azaltabilir. Örneğin Cat (Caterpillar) düşük enerjili yakıtlı çiftlik jeneratörleri, tarımsal biyogaz operasyonlarında tipik olarak metan içeriğindeki farklılıklara sahip yakıtları idare edecek şekilde tasarlanmıştır. Cat biyogaz motorları genellikle potansiyel olarak asidik kaçak gazları dışarı atmak için bir karter havalandırma pompası içerir.

Biogaz motorlar, atıklardan enerji elde etmenin en verimli yollarını öğrenmek ve uygun koşullarda sistemi kurmak için konusunda uzman mühendislerimizden yardım alabilirsiniz. Novi Enerji

avatar

Site Editörü

Power.gen.tr de Yazar
View Articles

Yorumunuzu bırakın
*
Benzer İçerikler