www.power.gen.tr
Printed from Power.gen.tr - www.Power.gen.tr
5 Şubat 2012 Pazar

Doğalgazdan elektrik üretimine sınırlama getiriliyor

Admin
Published in: Power.gen.tr- Web Page

Related Images

Enerji ve tabii kaynaklar bakanı, Taner Yıldız, elektrik üretiminde doğalgaza bağımlılığı azaltacak tedbirler alınacağını söyledi. İranla yaşanan fiyat krizi ve Rusya'dan gelen doğalgazdaki düşüş Türkiye'yi elektrikte doğalgaz bağımlılığını azaltmaya yönlendirdi. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin elektrik üretiminde doğalgaza olan bağımlılığını azaltmak için Yerli kömüre dayalı yatırımları teşvik edeceklerini söyledi. Yıldız, doğalgazda yaşanan arz sorunu nedeniyle elektrikte kısmi kesintilerin gündeme geldiğini, demir çelik fabrikalarında kısa sürelide olsa üretime ara verildiğini söyledi.

Yıldız, bundan sonra yapılacak yatırımlarda doğalgazla elektrik üretimine sınırlamalar getirileceğini söyledi. 2023 yılında Doğalgazın elektrik üretiminde ki payını %30 seviyelerine düşürmeyi hedeflediklerini söyledi. Yıldız, elektrik üretiminde Kömür ve su dahil yenilenebilir enerji payının %30 ve Nükler enerjinin payınında %10 olacağını belirtti.

Yıldız yerli kömüre dayalı santral yatırımlarını bazı teşviklerle hızlandıracaklarını, bunun için 11.5 Milyar tonluk kömür rezervlerini özel sektörün kullanımına vereceklerini söyledi.Yıldız, Yatırımcıya ' şu kadar MW santralı burada kurarsanız size 30 yıl madeni işletme hakkı vereceğiz' denileceğini ve kömürü özel sektörün çıkarması için tahsis edeceğiz. Bu kömür sadece elektrik üretiminde kullanılacak.

11.5 Milyar tonluk kömür rezervinin ekonomik santral değerinin 17-18 Bin MW olduğunu ve ilk aşamada 7 Bin MW ile süreci başlatacaklarını söyledi.

Doğalgazdan kaynaklanan elektrik kesintisinin sebebinin geçen yıl Ocak ayındaki 171 Milyon m3 günlük talebin bu yıl 186 Milyon m3 günlük talebe çıktığını bununda öngörülemediğini söyledi.

 

info@power.gen.tr power.gen.tr

Subscribe to Power.gen.tr.